AFRİKA İLE TİCARİ İLİŞKİLER ARTIRILACAK « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

AFRİKA İLE TİCARİ İLİŞKİLER ARTIRILACAK

Bu haber 02 Mayıs 2019 - 0:43 'de eklendi ve 208 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş’ta bu yıl ikincisi düzenlenen ‘2023 Hedefleri Doğrultusunda Uluslararası Ticaret ve Lojistik’ temalı Kahramanmaraş Yönetim, Ekonomi ve Siyaset (KAYES) Kongresi sona erdi.  

Cezayir Tlemcen Üniversitesi ve Sudan Khartoum Üniversitesi işbirliğinde 11-12 Nisan tarihlerinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) ev sahipliğinde yapılan kongreye, Vali Vahdettin Özkan, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Sudan ile Cezayir başta olmak üzere 10 farklı ülkeden yetkililer ve iş adamları katıldı.

28 farklı oturumda tamamlanan kongrede, Türkoğlu Lojistik Merkezi’nin faaliyete geçirilmesi, lojistik merkezine demiryolu taşımacılığının başlatılması, Sudan ve Cezayir başta olmak üzere Afrika ülkeleriyle ticari anlamda işbirlikleri gibi 127 bildiri başlığıyla sona erdi.

Afrika ile ticaretin geliştirileceği ve Türkoğlu Lojistik Merkezi’nin faaliyete gireceği gibi önemli başlıklarda kongrenin tamamlandığını söyleyen Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Örnek, şunları kaydetti:

“Özel oturumun ilki Türkoğlu Lojistik Merkezi üzerine yapıldı. Yaklaşık 2 yıl önce kurulan ve faaliyete geçirilemeyen lojistik merkezinin neden işletilemediği konuşuldu. Toplantılarda muhataplar bir araya getirilerek diyaloglar kuruldu, firmaların talepleri alınarak ilgili bürokratlara iletilerek ortak paydada buluşturulmaya çalışıldı. Ayrıca kongrede lojistik merkezinin talepleri arasında yer alan demir yolu taşımacılığı içinde çalışmalar başlayacak. Sonuç olarak lojistiğin aktif hale getirilmesi ve çalıştırılması sonuçlandırıldı. Kongrede önemli konulardan biri de Afrika ülkeleri ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve özellikle Sudan ve Cezayir gibi ülkelerle ilişkilerin artırılması hedefleniyor. Eğitim öğretim anlamında ise kongreye katılan 10 farklı ülkeden 30’a yakın akademisyene üniversite ve Kahramanmaraş hakkında bilgilendirmeler yapıldı.” İHA

0 0 vote
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x
    oruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprakoruspu cocugu hakan ile toprak