BİR CEPHE DE KAHRAMANMARAŞ’TAN   « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

BİR CEPHE DE KAHRAMANMARAŞ’TAN  

Bu haber 19 Ağustos 2018 - 12:16 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Amerika’nın Türkiye’ye yönelik ekonomik ambargolarına tepki olarak milli işletim sistemi Pardus’a geçti.

Belediye, vatandaşların da milli yazılıma geçmesi için hem kurulum hem eğitim konusunda tam destek vereceğini açıkladı.   Türkiye’ye yönelik başlatılan ABD merkezli ekonomik savaş nedeniyle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi milli işletim sistemi ‘Pardus’a geçti. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ULAKBİM’in ev sahipliğinde düzenlenen işbirliği protokolü ile milli işletim sistemi Pardus’a geçişinden sonra vatandaşların da milli yazılımı kullanmaları konusunda destekleyeceğini açıkladı. Bu destek çerçevesinde Büyükşehir Belediyesine başvuran tüm vatandaşların bilgisayarına ücretsiz Pardus sistemi yüklenip eğitimi verileceği bildirildi.

Pardus’a geçişin milli ve ekonomik olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, yaklaşık 2 bin adet bilgisayara yazılım sisteminin kurulduğunu dile getirdi.

Çetinkaya, şöyle konuştu: “Milli ve yerli yazılım olan Pardus’un da Kahramanmaraş Büyükşehri Belediyemizde de kullanımına başladık. 2 Şubat 2018 tarihinde TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) ile görüşmelere başladık ve bir protokol imzaladık. Belediyemizde bulunan yaklaşık 2 bin adet bilgisayarlarda bundan sonra işletim sistemi Pardus olarak kullanımına başladık. O günden bugüne aşama aşama sistemi bilgisayarlarımıza kurmaya başladık. Son günlerde yaşadığımız olaylardan sonra özellikle ülkemize karşı açılan ekonomik savaş sonrası, böyle bir uygulama başlattık. Hem de yazılım sistemlerinin güvenliği açısından, sadece belediyemizdeki bilgisayarlar değil, vatandaşlarımızın bilgisayarlarında yerli ve milli yazılımı hayata geçirmek istiyoruz. İstenirse bu yazılımı insanlara ücretsiz olarak kurup eğitim verilmesi konusunda yardımcı oluyoruz.” İHA

0 0 votes
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop