ESNAF VE SANATKAR DESTEK BEKLİYOR « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

ESNAF VE SANATKAR DESTEK BEKLİYOR

Bu haber 25 Ocak 2021 - 2:09 'de eklendi ve 280 kez görüntülendi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi nedeni getirilen kısıtlamalardan hayli olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarların sorunlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktardı.

AYRINTILI BİR ŞEKİLDE AKTARDI

Palandöken, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız ile görüşme çok olumlu bir havada geçti. Esnaf ve sanatkarımızın yaşamış olduğu sıkıntıları en ayrıntılı bir şekilde hem anlattım.

İŞTE BEKLENTİLER:

Altı madde halinde esnafımızın yaşadığı sorunları hem anlattım hem de çözüm önerilerine ilişkin bir dosya sundum. Esnafımızın yaşamış olduğu sorunlara ilişkin ilgili bakanlıklarla görüşerek ilk kabine toplantısında gerekli adımların atılacağına inancım sonsuzdur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Vahdettin Köşkünde sunduğum dosyadaki maddeler şu şekilde:

1-) Esnaf ve Sanatkarlardan yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları ve ödeyemedikleri kredi taksitleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmeli  ve kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlarımıza en az 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi desteği sağlanmalıdır.

2-) Esnaf ve sanatkarlarımıza sağlanan doğrudan nakit ve kira desteği kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir.

3-) Pandemi döneminde en çok zarar gören kesimi oluşturan esnaf ve sanatkarlarımızın ve yanlarında çalışanların sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, su, doğalgaz fatura bedelleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmelidir.

4-) Kısıtlamalar nedeniyle faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet, kafe, kır bahçesi, elektronik oyun salonları, bilardo salonları ve halı saha işletmecileri ile hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelere müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirilerek faaliyetlerinin başlamasına olanak sağlanmalıdır.

5-) Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır.

6-) Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sağlayan uygulama 1 yıl süreyle uzatılarak devam ettirilmelidir.” (Son dakika: Bu görüşme sonrasında; Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcu olan vatandaşların, 31 Aralık 2021’e kadar sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceği açıklandı.) (WWW.EDEAJANS.COM.TR)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop