İMZALARI KAYNATAMADAN YAKALANMIŞ   « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

İMZALARI KAYNATAMADAN YAKALANMIŞ  

Bu haber 02 Ekim 2020 - 23:33 'de eklendi ve 541 kez görüntülendi.

Sahte senet düzenleyerek iş adamlarını 256 milyon lira dolandırdığı ileri sürülen çetenin senetlerini imzayı atan ve “sihirbaz” lakabıyla anılan kaligrafi sanatçısının polis baskını sırasında imza çalışması yaptığı ve bu kâğıtları tencerede kaynatarak yok edemeden polise yakalandığı ortaya çıktı. 

Ayrıca kaligrafi sanatçısının Adana’da 2012 yılına kadar müteahhitlik yaptığı burada 40 kişilik devre mülkü 600 kişiye satmaktan ve kişi hürriyetini yoksun kılmaktan kesinleşmiş hapis cezası olduğu da ortaya çıktı. 

Adana’da sahte senet düzenleyerek iş adamlarını 256 milyon lira dolandırdığı ileri sürülen çetenin senetlerini imzayı atan ve “sihirbaz” lakabıyla anılan kaligrafi sanatçısının polis baskını sırasında imza çalışması yaptığı ve bu kâğıtları tencerede kaynatarak yok edemeden polise yakalandığı ortaya çıktı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı Organize Büro Amirliği ekipleri, sahte senet düzenleyerek haksız kazanç elde eden çıkar amaçlı suç örgütünün oluştuğu bilgisine ulaştı. 14 Şubat günü, 156 milyon lira haksız kazanç elde ettiği belirlenen çeteye yapılan operasyonda gözaltına alınan 2’si avukat 7 zanlı tutuklandı.

Polis, çetenin faaliyetlerine devam ettiğini belirledi. Çetenin yine sahte 6 senet ile 100 milyon lira haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla 25 Eylül günü şafak vakti ikinci kez operasyon yaptı.

Adana merkezli İstanbul, Adıyaman, Antalya, Ankara ve Kahramanmaraş olmak üzere 6 ilde yapılan operasyonda 2’si kadın 13 zanlı gözaltına alındı. Zanlılar sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 10’u tutuklanırken 3’ü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Çetede toplamda 17 zanlı tutuklandı.

Polis çeteyi teknik ve fiziki olarak takip ettiğinde çetenin bir avukat F.P. ve O.Y.  tarafından yönetildiğini, bu avukatın özel bir bankada çalışan eşinin ise zengin iş adamlarını belirleyip hem isimlerini hem de imza örneklerini çeteye verdiklerini tespit etti. Bu dakikadan sonra ise çetenin kaligrafi sanatçısı üyesi F.T.G.’nin devreye girdiğini belirledi. Ayrıca polis takipte bu kaligrafi sanatçısının aldığı imzaların aynısını atabilmek için imza hangi kalemle atıldıysa o kalemi alıp en az 6 ay çalışarak imzayı birebir taklit ettiği tespit edildi. Bunun karşılığında da kaligrafi sanatçısına alınan paranın yüzde 5’inin verildiği öğrenildi. Ayrıca N.G.’nin de kaligrafi sanatçısı eşine yardım ettiği öğrenildi. Bu nedenle de kaligrafi sanatçısına çetenin kendi arasında “Sihirbaz” ismini taktığı belirlendi. Sihirbaz’ın taklit ettiği imzaları daha sonra büyük bir tencereye koyup suda kaynatarak yok ettiği de belirlendi.

“Sihirbaz son imzaları kaynatamadı”

Kaligrafi sanatçısı F.T.G, İstanbul’da saklandığı evde polis baskınında eşiyle birlikte yakalandı. Polis baskında F.T.G’nin evinde boş kâğıtlara atılmış bir birinden farklı çok sayıda imza örneği de buldu. Ayrıca boş senetlere atılmış imzalar da çıktı. Polis bu senetlere el koyup zanlı karı kocayı da gözaltına aldı.

Polis ele geçirdiği delilleri de dosyaya koydu. Zanlının ifadesinde suçlamaları kabul etmediği ancak eşinin, imza attığını savcılıktaki ifadesinde itiraf ettiği öğrenildi. Kaligrafi sanatçısının makine mühendisi olduğu bu dönemde teknik resim dersinden dolayı el becerisinin çok iyi olduğu avukat O.Y.’nin de bu nedenle kaligrafi sanatçısını bularak sahte imza attırdığı öğrenildi. Ayrıca attığı bazı imzaları kriminal ve adli tıbbın bile fark edemeyip “gerçektir” dediği ortaya çıktı.

 “600 vatandaşı dolandırmış”

Daha önce2012 yılına kadar Adana’da müteahhitlik yaptığı belirtilen F.T.G’nin Mersin’de 44 odalık devremülk yapacağı vaadiyle binanın sadece temelini atıp 600 kişiyi satıp dolandırdığı iddia edildi.

Şüpheli F.T.G. hakkında “dolandırıcılık” ve “hürriyeti yoksun kılma” suçlarından da kesinleşmiş hapis cezasıyla arandığı öğrenildi. Eşi N.G.’nin de yıllarca bir kamu bankasında çalıştığı belirlendi.

Operasyon kapsamında eski kabadayılardan Dündar Kılıç’ın üvey oğlu D.K.’nin de soruşturma kapsamında 45 milyon liralık 3 ayrı “sahte senet” oluşturmaktan tutuksuz yargılanacağı öğrenildi. Davacı tarafta ise Türkiye’nin en eski sanayici ailelerinden Ellialtıoğlu ailesinden Ahmet Feyzi Ellialtıoğlu bulunuyor.

Öte yandan; soruşturma kapsamında tutuklanan kriminoloji uzmanı emekli 1. sınıf emniyet müdürü R.K’nin bilirkişi olarak “gerçektir” raporu verdiği 4 senetteki imzaların kriminal incelemede sahte olduğu belirlendi. İHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop