KAHRAMANMARAŞ’TA 12 ŞUBAT COŞKUSU « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

KAHRAMANMARAŞ’TA 12 ŞUBAT COŞKUSU

Bu haber 12 Şubat 2019 - 4:19 'de eklendi ve 263 kez görüntülendi.

12 Şubat, Maraşlının düğünüdür, bayramıdır. Bugün, esenlik dolu günleri yaşayan Maraş halkının, bu cennet vatanı kendilerine emanet eden ecdadını anma günüdür.

Bugün, İstiklal’den İstikbal’e, geçmişle geleceğin buluşma ve tanışma günüdür. 12 Şubat Kurtuluş Bayramı, tarihi hafızamızı yenilememizi, tarihin aynasından bugüne bakmamızı sağlayan müstesna zaman dilimlerinden biridir.

Her Kahramanmaraşlı yeri ve zamanı geldiğinde bir Sütçü İmam, bir Ömer Halisdemir olur. Milli Mücadele’nin ilk kurşununun atıldığı bu mübarek topraklarda kahramanlar bitmez.

“Maraş bize mezar olmadan düşmana gülzar olmaz” diyerek Maraş halkına bu onuru, bu sevinci, bu bayramı yaşatan başta Maraş Milli Mücadelesinin timsal ismi Sütçü İmam olmak üzere tüm kahramanları saygıyla, minnetle, rahmetle anıyoruz.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümü kutlama etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Bugün ise Trabzon Bulvarı’nda geçit resmi ve tarihi olayların canlandırılması gerçekleştirilecek. Törene; dün gece uçakla kente gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bugün sabah gelecek olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da katılacak.

Kutlama etkinlikleri önceki günlerde kortej yürüyüşü ile başladı. Trabzon Caddesi’nde Valilik önünden başlayan kortej, Atatürk Meydanı’nda sona erdi. Meydanda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı bir mehter konseri sundu.

Mehter Konseri sonrası korteje katılan kent protokolü Ulu Camii’ye geçerek şehitler için okunan Mevlid-i Şerif ve Dua programına katıldı. Cuma Namazı sonrasında Ulu Camii’de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği etli pilav ve ayran ikramında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç kazanların başına geçerek vatandaşlara kendi elleriyle etli pilav ve ayran ikramı gerçekleştirdi. Yaklaşık 10 bin kişilik pilav ve ayran ikramının ardından protokol mensupları Atatürk Meydanı’na geçerek Kaleye Hücum ve Bayrak Olayı’nın temsili canlandırılmasını izledi.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başta olmak üzere protokol mensupları, vatandaşlar ve halk oyunları ekiplerinin katıldığı programda mahalli kıyafet giyen çetelerin verilen startla Kahramanmaraş Kalesi’ne hücumu sonrasında derecelendirmede ilk üçe giren Mağralı Mahallesi gençlerine kupaları ve hediyeleri takdim edildi.

12 Şubat kutlama etkinlikleri kapsamında Osmanlı Kıyafetleri ve Silahları Sergisi, Akıllı Tavşan Momo Filminin Galası, Sabah Namazı Buluşması ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Okçuluk Turnuvası, U23 Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası gibi programlar yapıldı.

Dün ise, Atatürk Meydanı’nda Çelenk sunumunun ardından Sütçü İmam Türbesi ile eski ve yeni şehitlikler ziyaret edildi. Ardından Uzunoluk Caddesi’nde Sütçü İmam Olayı’nın canlandırılması ve süt ikramı yapıldı. Dün akşam da Valilik Meydanı’nda; Mehteran Konseri, Temsili olayların canlandırılması ve Oyunları gösterileri sunuldu.

Bu arada bayram törenlerine katılmak üzere dün gece uçakla kente gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, havalimanında törenle karşılandı. Karşılamada; Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti milletvekilleri Ahmet Özdemir, M. Cihat Sezal ve İmran Kılıç ile AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, MHP İl Başkanı Ertuğrul Doğan, protokol mensupları ve diğer ilgililer hazır bulundu. Havalimanı çıkışında mahalli kıyafetli gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Fuat Oktay, onlarla bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bugün ise, yine Valilik Meydanı’nda Bayram törenleri gerçekleştirilecek. Bu vesile ile Maraş’ı ‘KAHRAMAN’ yapanları rahmet ve minnet ile anıyoruz. (WWW.EDEAJANS.COM.TR)

 

 

0 0 votes
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop