KAHRAMANMARAŞ’TA ‘SEDİR’ TELAŞI   « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

KAHRAMANMARAŞ’TA ‘SEDİR’ TELAŞI  

Bu haber 07 Nisan 2019 - 20:18 'de eklendi ve 259 kez görüntülendi.

Yaz aylarında bahçeli evlerde sıklıkla kullanılan ahşap sedirlerin marangozhanelerde yapımına başlandı. Kahramanmaraş’ta marangozhanelerde ahşaptan üretilen oturma grubu sedirler, havaların ısınmaya başlamasıyla ilgi görmeye başladı.

Kahramanmaraş’ta marangoz ustaları tarafından hazırlanan sedirler, boyut ve kaliteye göre üretilerek müşterilerin beğenisine sunuluyor. Fiyatlarının 400 ila 800 lira arasında değişen oturma grupları, genellikle bağ ve bahçeli ev sahiplerince rağbet görüyor.

Kahramanmaraş’ta yaz mevsiminde sedir kullanımının arttığını söyleyen marangoz ustası Atilla Yeşilli, “Ürünlerimiz ahşaptır. Çam ve gürgen ağaçlarından yapılıyor. Şu an rağbet arttı ve özellikle yazlık evlerde, bağ ve bahçelerde tercih ediliyor. Ahşap her zaman sağlıklıdır ve insan sağlığı açısından önemli bir oturma grubudur. Bu ürünlere vernik ve ahşap koruyucu ile kaplama yapıyoruz. İsteğe göre ürünleri hazırlıyoruz. Ürünlerin ortalama fiyatları ise 400 lira ile 800 lira arasında değişiyor. Yapılan sedirler genellikle kent içinde bağ ve bahçeli ev sahipleri tarafından satın alınıyor” diye konuştu.

Sedir almak için ürünleri inceleyen Tevfik Özçimen isimli bir vatandaş ise, “Özellikle yaz aylarında iyi olur bu sedirler, üzerine döşek serilip oturulması ise sağlık açısından da iyi olduğunu biliyoruz” dedi. İHA

0 0 votes
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop