KMBB GEÇEN 2 YILDA ‘GÜNGÖR’DÜ MÜ? (1) « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

KMBB GEÇEN 2 YILDA ‘GÜNGÖR’DÜ MÜ? (1)

Bu haber 19 Nisan 2021 - 1:16 'de eklendi ve 333 kez görüntülendi.

Okumakta olduğunuz bu yazı dizisini hazırlamaya başlarken, saatler gece yarısını gösteriyor. Pazarı pazartesiye bağlayan gecenin tam yarısı. Bizim gibiler için tam da yazı vakti.  

Her zaman beğenerek takip ettiğim TRT Müzik kanalındaki ‘TSM Sevilenler’ programında ise “Elbet bir gün buluşacağız. Bu böyle yarım kalmayacak. İkimizin de saçları ak, öyle durup bakışacağız” dizeleri ile başlayan şarkı söyleniyor. Devamında ise; “Dillerde nağme adın” şarkısını dinliyorum.

Neyse bu girizgahtan sonra esas konumuza başlayalım. Şu anda Kahramanmaraş’taki siyasi kulislerde 1 numaralı gündem; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye (KMBB) Başkanı Hayrettin Güngör. Tıpkı şarkıdaki gibi; adeta dillerde nağme oldu adı. Ama olumlu mu yoksa aksi yönde mi, buna birlikte karar vereceğiz.

KMBB’de geçen 2 yılda neler yaşandı? Bürokrasiden siyasete transfer edilerek başkanlık koltuğuna oturtulan Hayrettin Güngör görevdeki ilk 2 yılında neler yaptı, neleri yapamadı, başarılı mı, başarısız mı?

İsterseniz; geçen 2 yılda olanları iyi analiz edebilmek için öncelikle adaylık sürecinde yaşananları bir hatırlayalım: 2019 yılının Mart ayında yapılan yerel seçimler öncesinde KMBB Başkan adayı olarak gösterilen Hayrettin Güngör, başkentteki bürokratik yaşamı nedeni ile uzun yıllardır ayrı kaldığı memleketindeki hemşehrilerine, “Belediyeciliğin kitabını yazan adam” olarak lanse edildi. (Şu ana kadar her ne hikmetse söz konusu kitapları göremedim ama vazgeçmeyerek aramaya devam ediyorum.)

O zamanlar Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri olarak görev yapmakta olan Güngör’ün aslında vekil adayı olmayı istediği, bu amaçla da 2018 erken genel seçimlerinde Mahir Ünal’ın desteği ile Kahramanmaraş listesinin 4. sırasına konulduğu ancak Binali Yıldırım’ın Güngör’ün yerine Celalettin Güvenç’i yazdırdığı iddiaları o günlerde kulislerde konuşulmuştu. Böylece Güngör’ün vekillik hesabı başka bir bahara kalmıştı.

Kahramanmaraş siyasetini yakından takip edenler bilirler. Siyasi partilerin Kahramanmaraş’taki teşkilat ve camialarında öteden beri parti içi hizipleşme, çekişme, olumsuz algı ve buna bağlı olarak yaşanan ayak kaydırmalar sonucunda adaylıklar şekillenir. KMBB’nin kurucu başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve ekibinin gerek partinin güçlü ismi Mahir Ünal ile yaşadığı gerginlikler gerekse de kongreye sayılı saatler kala il başkanlığından ettikleri Ahmet Özdemir’in vekil olarak TBMM’ye girmesi ‘Piranhalar’ın hesaplarını alt üst etti. O zamanlar, kendilerine yakın bir ismi il başkanlığına getirmişlerdi ama erken seçim olacağını hesap edememişlerdi.

Kuzeyli ile Çelik başkanın Erkoç’un yeniden aday gösterilmemesi konusundaki (eden bulur misali haklı) işbirliği sonucunda aday arayışlarına başlandı. O günlerde aslında adaylık için en güçlü isim Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’ti. Ancak ‘Aygülcüler’ ile öteden beri yaşadıkları çekişmelere bağlı olarak ‘Piranhalar’ın olumsuz algı oluşturma çabaları başarıya ulaşınca Mahçiçek isminden vazgeçildi.

Kim aday yapılmalıydı? Sonunda Mahir bey ile Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet  Özhaseki’ye yakınlığı ile bilinen Hayrettin Güngör isminde karar kılındı. Güngör’ün Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Üyesi olması da Genel Başkan Erdoğan’ın ikna edilmesinde etkin oldu. Ve böylece belediyeciliği öğrenmekte olan Erkoç silinerek yerine Güngör aday olarak açıklandı.

Adaylığı açıklandıktan sonra memleketine gelerek çalışmalara başlayan ve bu süreçte de bıyık bırakan bürokrat kökenli Hayrettin Güngör, müfettişlikten gelen birisi olması hasebi ile adaylığı sürecinde Necip Fazıl Kültür Merkezi’ni kullandı, görüşmelerini burada yaptı. Çünkü müfettişlere denetlemeye geldikleri belediyelerde bu şekilde oda tahsis edilirdi.

Alışkanlıklardan uzaklaşmak elbette kolay değil. İmam bildiği duayı okurdu. Kaldı ki başkan seçildikten sonra halen bürokrat çantasını masasının yanından ayırmaması da yılların alışkanlıklarını bırakamamasına iyi bir örnektir.

Adaylık sürecinde soğuk bürokrat görüntüsünü bir türlü üzerinden atamayan Hayrettin Güngör, Reis’e bugüne kadar büyük destek veren Kahramanmaraşlı seçmenlerin oyları ile KMBB Başkanı olarak seçildi. (Yüzde 67.60 oy oranı ile 422.222 oy aldı. En yakın takipçisi CHP adayı Ali Öztunç ise yüzde 27.28 oy oranı ile 170.407 oy aldı. Katılım oranı: yüzde 86,94.  Kullanılan oy: 656.611. Geçerli oy: 624.585. Toplam seçmen: 755.248 ve toplam sandık ise 2.596’ydı.)

Kahramanmaraş’taki belediyecilik çıtasının daha da yükseleceği inanç ve beklentisi ile bizler de adaylık sürecinde Güngör’e yazılarımız ile büyük destek verdik. Erkoç’tan alacağı hizmet bayrağını daha yukarılara taşıması yönünde kendisine destek olmamız gerektiğini yazılarımızda devamlı olarak vurguladık.

Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra acaba Kahramanmaraş halkı olarak beklentilerimiz gerçekleşecek miydi? Kahramanmaraş olarak acaba güngörebilecek miydik? Ne ummuştuk acaba ne bulacaktık?

(Devamı gelecek.

 

MUSTAFA NURİ ŞİRİN

mnurisirin@gmail.com

 

 

 

5 2 votes
Article Rating
Mustafa Nuri ŞİRİN
Mustafa Nuri ŞİRİNmnurisirin@gmail.com
Ne olursak olalım, öncelikle doğru olalım. Eğri, kısa vadede kazanıyor gibi görünebilir. Bizler de ona bakarak imrenebiliriz. Ona bakıp imrenmeyelim ve ne olursa olsun, doğruluktan ayrılmayalım. Eğri, er ya da geç mutlaka (maddi-manevi) cezasını bulacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop