KMBB GEÇEN 2 YILDA ‘GÜNGÖR’DÜ MÜ? (2) « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

KMBB GEÇEN 2 YILDA ‘GÜNGÖR’DÜ MÜ? (2)

Bu haber 21 Nisan 2021 - 2:47 'de eklendi ve 241 kez görüntülendi.

KMBB’de geçen 2 yılda neler yaşandı? Bürokrasiden siyasete transfer edilerek başkanlık koltuğuna oturtulan Hayrettin Güngör görevdeki ilk 2 yılında neler yaptı, neleri yapamadı, başarılı mı, başarısız mı?

Bu sorulara cevaplar aradığımız yazı dizimizin ilk bölümü büyük bir ilgi ile okundu. Gerek Kahramanmaraş’tan gerekse de il dışından çok sayıda geri dönüş ve yorumlar aldık.

En çok dikkatimi çeken detay ise yazı dizisinin devamının gelip gelmeyeceği noktasında yoğunlaştı. Birçok kişi bu konuda adeta imalarda bulunurcasına; “devamını bekliyoruz” ifadesini kullandı. Acaba ne demek istiyorlardı? Güçlü iktidarın eleştirilmesi nedeni ile korkup ya da çekineceğimizi mi ya da tırsarak susacağımızı mı sanmışlardı. Ya da bir şekilde (mecazi olarak) susturulacağımızı mı zannetmişlerdi.

Allah’ın izni ile bu can bu tende olduğu müddetçe, işimizi doğru bir şekilde yaptıktan sonra neden korkup ya da çekinelim ki. Her zaman vurguladığımız gibi; gazeteciysen boyun eğmeyeceksin. Boyun eğeceksen de gazeteciyim demeyeceksin. İştir kişinin ayinesi lafa bakılmaz. (Kaldı ki meslek hayatımızda geride bıraktığımız 35 yıla yakın zaman dilimi bizim referansımızdır Allah’a şükür.)

Şu anda sahura sayılı dakikalar kala favorimiz TRT Müzik kanalındaki ‘Hey Gidi Günler’ isimli nöstalji kuşağında MFÖ’nün 1995’deki popüler parçası ‘Niyet neydi, akıbet ne oldu’ şarkısı var. 31 Mart 2019 seçimlerine Hayrettin Güngör ile katılan Cumhur İttifakı’nın niyeti ne idi; seçimden başarılı bir sonuçla çıkmaktı. Ama akıbet ne oldu?

2014 yerel seçimlerine Büyükşehir adayı olarak katılan Fatih Mehmet Erkoç yüzde 58.82 oy oranı ile seçilmişti. Yine o seçimde MHP adayı olan Prof. Dr. Tahir Akgemci hoca ise yüzde 30.46 oranında oy almıştı.

Peki 2019 seçimlerine AK Parti ve MHP’den oluşan ‘Cumhur İttifakı’nın ortak adayı olarak katılan Hayrettin Güngör ne kadar oy almalıydı? 2014 sonuçlarına göre AK Parti ile MHP’nin oy oranlarının toplamı yüzde 89.28’di. Hayrettin Güngör yüzde 67.60 oy oranı ile seçimi kazanırken, CHP’nin (isim babalığını şahsımın yaptığı) ‘Atom Karınca’Ali Öztunç ise yüzde 27.28 oy almayı başarmıştı. Halbuki CHP’nin 2014’deki oy oranı sadece yüzde 6.32’ydi.

Bir başka deyişle sayın Güngör, Cumhur İttifakı’nın oylarını yüzde 21.68 oranında düşürmüştü. İYİ Parti destekli CHP ise 2014’e göre neredeyse 5 katına yakın bir sıçrama yapmıştı. Bu durum ise her ne kadar Cumhur İttifakı adayının zayıflığına ve siyasi yetersizliğine gösterge olsa da o günlerde pek sorgulanmadı. Adeta gözardı edildi. Önemli olan seçim kazanmaktı, oy kaybı mesele değildi. Halbuki Cumhur İttifakı yerelden daha tanınan bir isimle seçime katılmış olsaydı, oy oranı daha da yüksek olacaktı.

‘Hatice’ye değil, neticeye bakalım’ diyerek seçimler geride bırakıldı. Kendisinden beklenilen oy oranına ulaşamayan taze siyasetçi Hayrettin Güngör, KMBB Başkanlık koltuğuna 10 Nisan 2019 günü oturdu. Ancak 9 Nisan akşamı pek te teamüllere uygun olmayan nahoş bir olay yaşandı.

Henüz mazbatasını almayan ve resmen göreve başlamayan Güngör’ün talimatı iddiası ile üst düzey yöneticilere, daire başkanlarına ve şube müdürlerinin cep telefonlarına ertesi gün saat 10 muydu ya da 11’e kadar istifa dilekçelerini genel sekreterliğe bırakmaları mesajı gönderildi.

Adaylığı döneminde seçim bürosu tutmayarak Necip Fazıl Kültür Merkezi’ni seçim kanunlarına aykırı olarak kullandığını düşündüğümüz sayın Güngör şimdi de resmen başkan olmadan talimat veriyordu.

“Nasıl olsa yeni başkan da AK Partili” diyen yöneticiler, akıllarına başkaca bir düşünce getirmeden tamamen iyiniyetli olarak istifa dilekçelerini verdiler. Halbuki daha sonraki süreçte adeta hallaç pamuğu gibi darmadağın edilenler, geriye dönüp baktıklarında istifalarını verdiklerine o kadar pişman oldular ki. Ama Bor’un pazarı çoktan geçmişti. Atı alan Üsküdar’ı aşmıştı.

Sonra ne oldu biliyor musunuz?

‘Kadrolaşma’ adı altında Erkoç döneminin yöneticileri gözlerinin yaşına bakılmadan görevlerinden art arda alındılar. Sanırsınız ki AK Parti değil de başka bir parti kazanmışcasına 5 yıldır belediyenin yükünü sırtlamış kadrolar darmadağın edildi. Yerlerine ise başta Sakarya ve Kayseri olmak üzere başka yerlerden isimler getirildi. (Acaba CHP’li Ali Öztunç seçilmiş olsaydı bu kadar kıyım yapabilir miydi?)

Bu tasfiye o kadar ileriye gitti ki Büyükşehir’in hafızası bir nevi resetlenmiş yani silinmiş oldu. Halbuki devlette devamlılık esastı. (Genel Sekreteri değiştirebilirsin tamam, yardımcılarını değiştirebilirsin tamam, özel kalemi, fen işleri ve mali işler başkanlarını değiştirebilirsin tamam da, bütün yöneticiler mi küllümün hasarat yahu?) Tayin furyasının estiği o günlerde buraya getirilenlerin “kaldıkları tesis ya da misafirhanelere navigasyonla gittikleri” esprileri çok konuşuldu.

Ama gelin görün ki her ne hikmetse Erkoç döneminden 3 daire başkanına hiç dokunulmadı. KMBB Kurucu Başkanı Erkoç’un eşi Derya Kamalak Erkoç’un okul ya da sınıf arkadaşı olarak bilinen Ayşe Taşkıran’ın (Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı) yanı sıra yine Erkoç’un ‘bibisinin oğlu’ olduğu söylenen Eyup Karataş (Zabıta Daire Başkanı) ve Erkoç tarafından Bayındırlıktan transfer edilen Sayim Ata (Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı) koltuklarını korumuşlardı. 70 küsurdan fazla üst düzey yönetici görevden alınırken, bu isimlerin yerlerini nasıl koruduklarının cevabını şu gün olmuş halen bulabilmiş değiliz.

Sahi KMBB Başkanı Hayrettin Güngör, bu 3 isme neden dokunmamıştı ya da dokunamamıştı acaba?

İLK BÖLÜME GELEN OKUYUCU YORUMLARINDAN BAZILARI:

Cebrail Akıllı: Şehrimiz görmedi ama Hayrettin güngör dü. Şahıs olarak kimse kötü insan diyemez. İyi insan iyi başkan olur mu ayrı bir konu. Gelişi muhteşemdi: Reis gönderdi, BB genel sekreteri, yerel siyaset uzmanı, 3 kitablı (benim siyasetle işim yok benim işim hizmet) mesajları beklentiyi yükseltti. Nasılsa Angaradan geliyordu; kaynak nerden bulunur, projeler nasıl yapılır kitabını yazmış bir başkan şehrimizi yatırıma boğar, görülmedik projeler yapar, cağ atlayacadık. Bizler bu güne kadar entebi kıskanıp durıyorduk şimdi durum değişdi. artık (şapkadan tavşan cıkartacak başkanımız var) derken şapkadan cücük bile cıkmadı. gerek bıyık, gerek iftar sofrasından ‘Reis’vari görüntü versede vatandaş ‘kanal İstanbul’vari cıkışlar beklemekde.

“hiç birşey görmedi. ne umduk ne bulduk. memleketin kaderi bu. güngörecek diye umudumuz vardı o da bitti..”

“Akademisyenden ve denetçiden yönetici ve siyasetçi olmaz diye bir makale okumuştum.”

“Günümüzü gördük(!)”

“Kitabı buldun mu”

“Arkası yarın vardı eskiden.. Radyo dinleyicileri. Şimdi mal pazarından geldim: (Ramazan’da satarız diye çebiş getirdik soran yok daha 10 tane mal satmadık) diyor. (İyi de kardeşim millet vaz geçmiyor oy veriyor) deyince. (Son gördüğü olur abi) dedi. Millet böylemi düşünüyor deyince milleti bilmem benden zor alır galan dedi.. Selamlar, saygılar sunarım.”

“Gopgöogöverdi..birde akp+mhp+bbp =% 91.5 ortak girdilerde maraş bastan isinmamisti…farzettiki tahir akgemci İYİ partiden olsa yine herseyin rengi degisirdi maras sola evrilmiyor ama saga biraz kolay evrilirdi…”

“Görmedi. ☺”

“Başkan Hayrettin Güngör beyin hizmetlerini hararetle, hasretle ve de  özlemle bekliyoruz.”

“Bakalım bakalım ne bulacaz. Yazının devamını bekliyoruz. Önsen köprüsü (yol güzergahı) kıvrım kıvrım  bir yolla bağlanacakmış.Yol güzergahı olarak çok yanlış konuyu gündeme taşıyalım.”

“K.maraş Güngördümü dersen Kocaman Karagün Gördü.” (DEVAMI VAR…)

TEBRİK: AK Parti Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Kahramanmaraş Milletvekilimiz Ahmet Özdemir ile Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine getirilen değerli hemşehrimiz Dr. Veli Böke’yi ayrı ayrı tebrik eder, muvaffakiyetler dileriz. Allah hayırlı eylesin…

Yeniden görüşmek dileği ile…

 

MUSTAFA NURİ ŞİRİN

mnurisirin@gmail.com

3 2 votes
Article Rating
Mustafa Nuri ŞİRİN
Mustafa Nuri ŞİRİNmnurisirin@gmail.com
Ne olursak olalım, öncelikle doğru olalım. Eğri, kısa vadede kazanıyor gibi görünebilir. Bizler de ona bakarak imrenebiliriz. Ona bakıp imrenmeyelim ve ne olursa olsun, doğruluktan ayrılmayalım. Eğri, er ya da geç mutlaka (maddi-manevi) cezasını bulacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa KIR
Mustafa KIR
22 gün önce

Doğru söze ne denir sayın şirin,

sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop