MARAŞ’IN KURTULUŞ GÜNÜ 101 YAŞINDA « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

MARAŞ’IN KURTULUŞ GÜNÜ 101 YAŞINDA

Bu haber 12 Şubat 2021 - 1:45 'de eklendi ve 109 kez görüntülendi.

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtarılışının yıldönümü, 101 yıl önceki aynı ruh ve heyecanla bugün kutlanıyor. Öncekilerin aksine bu yıl pandemi tedbirleri nedeni ile Trabzon Bulvarı’nda tören programı yapılmayacak.

Bugünkü törenler; tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nde saat 10.00’da kente 5 Nisan 1925’te verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nın şanlı bayrağımıza takılması ile başlayacak. Daha sonra Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’ne geçilecek. Saat 10.30’da saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı okunacak. Kur’an-ı Kerim Tilaveti, kısa film gösterimi, protokol konuşmaları, Kurtuluş Tiyatrosu, Ömer Halisdemir- Sütçü İmam film gösterimi ile buradaki program tamamlanacak.

Bugünkü törenlere; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri; Ahmet Özdemir, M. Cihad Sezal, İmran Kılınç, Habibe Öçal ile CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ve MHP’li Sefer Aycan’ın da katılması bekleniyor.

KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR: MARAŞ

Bundan tam 101 yıl önce her türlü yokluklar içerisinde bulunan Maraş halkı, dönemin en modern silahlarına sahip işgal güçlerini, dışarıdan pek yardım almadan şehirden kovalamayı başardı. 12 Şubat, Maraşlının düğünüdür, bayramıdır. 12 Şubat; tüm Kahramanmaraş halkının ‘ortak’ tarihidir. “Bugün namus günüdür!” diyerek ilk kurşunu namus için, özgürlük için atan Sütçü İmam, Çakmakçı Sait, Aslan Bey, Rıdvan Hoca, Senem Ayşe ve diğer birbirinden değerli kahramanlar, bir asırdan bu yana rahmet ve minnet ile anılıyor. 12 Şubat, Kahramanmaraş’ta doğan ve kendini Kahramanmaraşlı gibi hissedenlerin göğsünde gururla taşıması gereken onurlu bir madalyadır.

Dünyada ve Türkiye’de kendi kendini düşman işgalinden kurtaran ender şehirlerden biri olan Maraş’a, TBMM kararı ve Atatürk’ün imzası ile 5 Nisan 1925’te ‘Kırmızı Şeritli İstiklâl Madalyası ve 7 Şubat 1973’te de ‘Kahraman’lık payesi verildi.

Bugün gelinen noktada; 1 milyonu 200 binlik nüfusu ile Türkiye iplik üretiminin yüzde 36’sı, metal mutfak eşyalarının yüzde 60’ı, kumaş ve çimento üretiminin yüzde 10’u, elektrik üretiminin yüzde 8’i Kahramanmaraş’tan karşılanıyor.

Kuyumculuk ve ayakkabı sektörlerinde de ülkenin ikinci sırasındaki konumuyla önemli bir yeri bulunan Kahramanmaraş, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında en büyük destekçilerden biri olarak kabul ediliyor.

“MARAŞLIM;

BİR HAMASET DESTANI NAKŞEDİLDİ BAĞRINA

YURDUMUN ARSLANLARI ÖLDÜ İMAN UĞRUNA

RUHLARDA BAYRAKLAŞAN ALLAH İÇİN SAVAŞTIR

BU ŞEHİTLER DİYARI İŞTE BU YER MARAŞTIR.”

Kahramanmaraşımızın 12 Şubat Kurtuluş Bayramını kutlar; bu vesile ile Maraş’ı ‘Kahraman’ yapanları rahmet ve minnetle anarız. Mekanları Cennet olsun inşallah. (WWW.EDEAJANS.COM.TR)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop