İŞTE ‘PAÇACI REMZİ’NİN KELLE SERGİSİ « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

İŞTE ‘PAÇACI REMZİ’NİN KELLE SERGİSİ

Bu haber 28 Haziran 2020 - 13:32 'de eklendi ve 760 kez görüntülendi.

Kahramanmaraşlı paça ustası Remzi Ulaş, büyük ve küçükbaş hayvanlardan paça yaptığı kelleleri sanat eserine dönüştürüp sergiliyor.

Onikişubat ilçesinde paçacılık yapan Remzi Ulaş, iş yerinde çorbasını yaptığı kelle ve kellenin kemiklerini askılık avize, abajur ve plakete dönüştürüyor. Ulaş’ın 150 adet küçük ve büyükbaş hayvanın kellelerinden oluşan sergisi görenleri şaşırtıyor.

Paça ustası, kelleleri dezenfekte (arınık) ettikten sonra önce vernikliyor, daha sonra boyayıp bir yıl beklemeye alıyor. Güneş ve yağmur altında bekleyen kelleler, ardından zımparalandıktan sonra çeşitli aksesuarlar ile sanat eserine dönüşüyor.

Remzi Ulaş, “Ben yaptığım eserleri bir sanat eseri olarak görüyorum. Kahramanmaraş bir gastronomi kenti olmalı. Çünkü burası bir gastronomi, dondurma, tarhana ve kelle paça şehridir. Bu güzelliklerimizi anlatmamız lazım. Yaptığım atölyedeki kelleler eti yenilebilir hayvanlardan oluşan 40 farklı ırk var. Burada toplam 150 kellemiz var. Her kellemizin yapımı 1 gün sürüyor ve severek yapıyorum” dedi.

Atölyeyi ziyaret eden çocuklar ise sergilenen kelleleri inceleyip bilgi aldı. İHA

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop