“YENİ İHRACAT KAPILARI ARALANIYOR” « EdeAjans I Kahramanmaraş'ın Haber Sitesi

SON DAKİKA

“YENİ İHRACAT KAPILARI ARALANIYOR”

Bu haber 03 Ekim 2018 - 21:38 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.

KATSO Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ta Eylül ayında ihracatta son 13 ayın en hızlı artışının yaşandığını belirtti.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın Eylül ayında 90 milyon dolar ihracat yaptığını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20 ihracat artışı gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eylül ayı ihracat verilerine göre, Eylül ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 buçuk artışla 14 buçuk milyar dolara yükseldi.

Bu rakam bugüne kadar en yüksek ihracat gerçekleştirilen Eylül ayı olarak kayıtlara geçti. Eylül ayında ayrıca ihracatta son 13 ayın en hızlı artışı yaşandı. Açıklanan verilere göre ilk 9 ayda ihracat yüzde 7 artışla 123 milyar 110 milyon dolar oldu. Türkiye’nin son 12 aylık ihracatı ise yüzde 7,6 artışla 165 milyar 56 milyon dolara yükseldi.

KATSO Başkanı Serdar Zabun, Eylül ayı ihracat rakamlarının önemli olduğunu vurgularken gelecekte çok farklı pazarlarda şehrin adının daha iyi duyurulacağını söyledi.  Zabun, şunları kaydetti: “Kahramanmaraş’ta Eylül ayında 88 ülkeye yaklaşık 89,9 milyon dolar ihracat yaptık. Dokuz aylık Ocak-Eylül döneminde ise 773 milyon dolar, son 12 ayda ise 1 milyar 22 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta, 2018’in ilk 9 aylık döneminde İtalya, Mısır, Almanya, Portekiz, İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, Özbekistan, Bangladeş ve Fas en çok ihracat yapılan ülkeler olurken, bu ülkelere 9 ayda toplam 482 milyon dolar ihracat yapıldı. Buna göre en çok ihracat yapılan ülkelere satışta yüzde 11,4 artış gerçekleştirildi. İhracatın sektörlere dağılımında ise tekstil, demir ve demir dışı metaller, kağıt, hazır giyim ve konfeksiyon ile iklimlendirme sanayi ana ekseni oluşturdu.”

“YENİ PAZARLARIN KAPISI ARALANIYOR”

Türkiye’de, sanayileşmenin en iyi örneklerinden birisi olan kentin ihracat ve istihdam üretme konusunda stratejik öneme sahip olduğu ifade eden Zabun, şöyle devam etti: “Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat yönü ile milli hedeflere ulaşmada çok önemli fonksiyonu bulunan Kahramanmaraş, Türk sermayesiyle; Türk işçisinin alın teriyle üretilen değerlerimizi ihraç ediyor. Biz de Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin rekabetçiliğini geliştirirken aynı zamanda, düzenlediğimiz fuarlar ve sempozyumlarla bu gelişimi sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyoruz. İhracatta pazar ve ürün çeşitliliğinin sağlanması için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Kahramanmaraş’a yeni ihracat pazarlarının kapısını aralıyor. İnanıyorum ki, ileri dönemde çok farklı pazarlarda kentimizin adını duyulacaktır.” İHA

                                        

0 0 votes
Article Rating

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x
    sex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shopsex shop